fbpx

מידע כללי על עץ הארז

עץ הארז – היסטוריה, יתרונות ומידע כללי
עץ הארז, הוא עץ בצורת חרוט, ממשפחת האורנים הידוע בשם – Cedar (או בשמו הבוטני Cedrus). גובהו מגיע עד 60-75 מטר וקוטרו מגיע עד לכ- 4 מטר.

העץ עשיר בניחוח ארומטי ובצבע אדום עז. שכבתו האמצעית של העץ (Sapwoodd)הינה בצבע אדמדם עד אדמדם בהיר, בעוד ליבתו של העץ (Heartwood) משתנה לורוד חזק ככל שנעמיק לליבת העץ.

יופיו ואיכותו יוצאים הדופן הם הסיבה העיקרית לכך שבאזורי מחייתו הוא מהווה בסיס פופולארי ביותר לבנייה פרטית. שימושיו הם רבים ומגוונים: אם כרצפת עץ בתוך הבית או לחילופין דק חיצוני, כעמודי תמיכה מרכזיים של מבנים (מחליפים את עמודי הבטון המוכרים לכולנו), או כקורות לחיפוי חיצוני של הבית, ואפילו כקירוי או חיפוי דקורטיבי למבנים.

רוב הזנים של עצי הארז גדלים בצפון מערב ארה"ב ובקנדה. אזורים אלו ידועים ברמת לחות גבוהה ועל כן פיתחו העצים נקבוביות אוויר זעירות המסייעות להם בהגנה כנגד הלחות. לרוב לחות גבוהה היא אויב "המקדם" בעיות שונות בעץ כגון: ריקבון, חרקים ומזיקים אחרים ופטריות. ריקבון ועובש מובילים בשלב ראשון לעוקם או פיתול בקורות עץ ומהם הארז מחוסן יחסית בהשוואה לעץ האורן למשל.

כמו כן הארז ידוע במשקלו הקל. עובדה זו עומדת בסתירה מלאה לדעה הקדומה שחומר חזק ואיכותי בהכרח חייב להיות גם כבד יחסית. משקלו הקל הופך אותו להיות הבחירה האולטימטיבית של קבלני בניה בצפון ארה"ב וקנדה.

נגרים אוהבים להשתמש בעץ לבניית ארונות לבגדים, ריחו העשיר של העץ העניק לבגדים מעין ניחוח ארומטי נעים. יכולתו של העץ להתמודד עם הלחות הפכה אותו כבר בימי קדם לבחירה אולטימטיבית לבניית אוניות וסירות.

בידוד אקוסטי – אחד מהמאפיינים של הארז הוא יכולת הבידוד האקוסטי של קירות ותקרות העשויים מעץ ארז. ביכולתו לבודד רעש. זהו אחד היתרונות המובהקים של עץ זה.

כמו כן, כ- 2,500 שנה לפני שגילו את אמריקה והארזים שבה, למעשה כבר בימי התנ"ך אנו מוצאים כ- 70 אזכורים לעץ ולאיכותו. גם דוד המלך ושלמה המלך ייבאו את ארזי הלבנון על מנת לבנות את בית המקדש שהיה ידוע כפאר היצירה של התקופה ההיא.

תפיסה דומה חדרה גם לימינו אנו, שהרי ידוע ש… "אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר ?". או אם רצית עד לפני 40-50 שנה להגיד על מישהו שהוא "אחלה גבר", קרוב לוודאי שהיית אומר שהאיש הוא "בחור כארז".

לצערנו היום, בשל ההתחממות הגלובלית באזורים נרחבים נמצא העץ בסכנת הכחדה. לדוגמה ממשלת לבנון (הכריזה על העץ כצמח מוגן, אסרה על כריתתו באופן טוטאלי ויזמה מהלך לשתילה של 100,00 פרטים באזורים הגבוהים של המדינה. העץ מהווה את סמלה הרשמי של המדינה ומופיע על דגלה.

עץ הסידר משמש בעיקר לבניית בתים, חיפוי מבנים, ציפוי של ריהוט גן, בניית דקים, בניית אדניות ושימושים נוספים.

עץ הארז האדום – Red Cedar
יערות עצי הארז הם אחד מהיערות היפים בעולם, ושום חומר שנעשה ע"י האדם לא יכול להשתוות למראה הטבעי והמפואר של עץ הארז. לעץ איכות ביצועים גבוהה. עץ הארז האדום גדל בצפון אמריקה באזור בריטיש קולומביה. הוא בעל חומרים משמרים טבעיים, דבר ההופך אותו לאידיאלי לשימוש חיצוני ופנימי.

צבעיו נעים בין חום בהיר עד חום שוקולד ועיני העיניו בצבע וניל. עץ הארז האדום הוא אחד מחומרי הבנייה הטובים בעולם. מאפייניו: לא מתחמם ולא אוגר חום, עמידות טבעית, יציבות ממדית.

שימושים: חומר אידיאלי למגוון רחב של מוצרים חיצוניים ופנימיים, קל להתקנה ותחזוקה. מדוע דווקא ארז אדום: הסיבים שלו מכילים תרכובות טבעיות המשמשות כחומרים משמרים, מה שהופך את העץ לעמיד לאורך זמן. תרכובות אלו מספקות התנגדות טבעית ללחות, חרקים וריקבון.

עץ הארז הצהוב – Yellow Cedar
יערות עץ הארז נמצאים באמריקה הצפונית מאיזור הפסיפיק מוונקובר וצפונה עד לאלסקה והוא נקרא גם אלאסקן ילו סידר. זהו סוג הארז הקשה בעולם, ועמידותו יוצאת דופן. הוא עמיד בפני ריקבון וחרקים. עץ הארז הצהוב הוא אחד מחומרי הבנייה הטובים בעולם.

הארז הצהוב ידוע בחוזקו, בעמידותו וביופיו היוצא דופן. כמו כן, הוא גם ידוע בצבעו הייחודי – הצהבהב. שימושים: הארז הצהוב אידיאלי למגוון רחב של שימושים בשל החוזר והעמידות הרבה שלו. תכונות אלו מאפשרות לו להחזיק שנים. כמו כן, העבודה עם הארז הצהוב היא מאוד קלה. קל לגלף ולחתוך אותו. בנוסף לכך, הוא מוסיף יופי, אלגנטיות ויוקרה לכל מוצר שנעשה ממנו.

ידוע כי עץ הארז הצהוב הוא העץ בעל התכונות האקוסטיות הטובות בעולם, לכן נוהגים לייצר ממנו גיטרות אקוסטיות ומבנים בעלי תכונות אקוסטיות. לא סתם נבחר עץ הארז הצהוב לבניית הבמה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית בהיכל התרבות בת"א, והוא נבחר ע"י גדול אדריכלי האקוסטיקה בעולם.